IceFree 20 (firmy OASE)

IceFree 20 - Utrzymuje część powierzchni wody w stanie niezamarzniętym

• Do temperatury ok. -20° C zachowuje wokół elementu pływającego powierzchnię wolną od lodu w kształcie koła o wielkości ok. 20 cm

• Bardzo wydajny pod względem energetycznym, ponieważ potrzeba tylko niewielkiej cyrkulacji

• Zachowana zostaje ważna dla stawu strefa ciepłej temperatury przy podłożu

• Zapewnia pełną wymianę gazową wody stawowej z atmosferą

• Dla bezpiecznego przezimowania mieszkańców stawu

 


 

Söll Sauerstoff Depot (firmy Söll)

    W przypadku głębokości wody, wynoszącej co najmniej jeden metr, woda w stawie tworzy takie warstwy, że staw nie zamarza w całości a ryby mogą przezimować przy dnie stawu. Trzeba jednak sprawić by woda pod lodem była dobrze natleniona. Najpopularniejszym sposobem natleniania wody jest wyrąbywanie przerębli przy pomocy siekiery, lub kucie kilofem. Nie zalecamy tej metody gdyż fala uderzeniowa powstająca podczas rąbania może powodować śmierc organizmów żywych np. poprzez ogłuszenie ryb lub wybudzenie z zimowego letargu żab. Poza tym nagła zmiana cisnienia niekorzystnie wpłynie na układ oddechowy wszystkich mieszkańców stawu. Nie zalecamy również stosowania pasywnych środków przeciw zamarzaniu bowiem skumulowane w stawie ciepło zostaje utracone, staw wychładza się nienaturalnie szybko. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie natleniaczy lub środków natleniających wodę. Łatwym w stosowaniu sa tableki Sauerstoff Depot marki Söll, które charakteryzują się długotrwałym działaniem nawet do 6 tygodni. Ważne by rozpoczać sotowanie już od października i regularnie stosować aż do wiosny

Dawkowanie:
1 tabletka wystarcza na 500 litrów wody w stawie

 


Söll SauerstoffAktiv (firmy Söll)

    SauerstoffAktiv dostarcza ważnego dla życia tlenu w sposób natychmiastowy. Dzięki dużej zawartości substancji odżywczych w zbiorniku wodnym w trakcie cieplejszych pór roku mogą rozwijać się i kwitnąć glony, które w przypadku ich obumierania opadają na dno zbiornika wodnego jako szlam i tam są rozkładane przez bakterie przy zużyciu tlenu; może wtedy dochodzić do niebezpiecznych deficytów tlenu i umierania ryb w biotopie. W przypadku dużego osadu szlamu i tworzenia się namułu organicznego SauerstoffAktiv przeciwdziała tworzeniu się trujących biogazów i uwalnia wodę od nieprzyjemnych zapachów. Biologiczna zdolność biotopu stawu do samooczyszczania się zostaje w sposób długofalowy polepszona. SauerstoffAktiv usuwa w możliwie krótkim czasie zmętnienia z wody stawowej. Woda staje się znów krystalicznie przejrzysta i odzyskuje swoją czystość. Produkt naturalny.


Skutek i korzyści:
    SauerstoffAktiv dostarcza do wody stawowej potrzebny do życia tlen natychmiast po jego dodaniu. W miesiącach letnich lub po zwiększeniu obsady w stawie dochodzi ze względu na wysoką temperaturę do deficytu tlenu. Ryby tkwią przy powierzchni wody ciężko oddychając. Sauerstoffaktiv ponownie zwiększa zawartość tlenu w wodzie stawowej. Silny wzrost glonów (zielona mętna woda i glony nitkowate) wiosną i latem poprzez fotosyntezę glonów i związane z tym oddawanie tlenu do wody dociera do wody stawowej zbyt dużo tlenu, symptomy u ryb są podobnie niebezpieczne jak przy niedoborze tlenu, w takim przypadku SauerstoffAktiv pomaga ponownie uregulować optymalną wartość w wodzie. Brązowe osady na dnie stawu (zadomowione bakterie nitkowate i śluzowce), które powodują kwitnienie glonów nitkowatych, znikają z reguły bardzo szybko. Bakterie potrzebują do przemiany materii oprócz "składników odżywczych" wystarczającej ilości tlenu. Źle pracujący filtr nie zawsze jest oznaką brakujących bakterii, lecz w pewnych okolicznościach tylko oznaką zbyt małej ilości tlenu. Przy dodawaniu do filtra startowych kultur bakterii zawsze należy uważać na wystarczające zaopatrzenie w tlen. Stosując SauerstoffAktiv nie ma możliwości przedawkowania.


Dawkowanie:
    100 g SauerstoffAktiv na 1.000 litrów (1m3) wody stawowej. Powinno się unikać zbyt małego dozowania, ponieważ w takim przypadku działanie produktu jest ograniczone. Produktu nie można przedawkować.
Optymalny czas zastosowania

Cały rok:

• wiosna: Uruchomienie filtra, nowa instalacja stawowa, w takich przypadkach SauerstoffAktiv zapewnia wystarczającą ilość tlenu do wzrostu bakterii i przywraca wodzie stawowej czystość – dla niezmąconej radości posiadania stawu.

• lato: Dzięki dużej zawartości substancji odżywczych w zbiorniku wodnym w trakcie cieplejszych pór roku mogą rozwijać się i kwitnąć glony, które w przypadku ich obumierania opadają na dno zbiornika wodnego jako szlam i tam są rozkładane przez bakterie przy zużyciu tlenu; może wtedy dochodzić do niebezpiecznych deficytów tlenu i umierania ryb w biotopie, w takim przypadku SauerstoffAktiv reguluje zawartość tlenu.

• jesień: SauerstoffAktiv wspomaga mikrobiologiczny rozkład szlamu stawowego przez bakterie, wspomaga w ten sposób zdrowy rozkład produktów ubocznych bez wytwarzania trujących biogazów jak amoniak i siarkowodór i oczyszcza staw.

• zima: Ryby potrzebują tlenu, ale pod lodem mają go zbyt mało do dyspozycji. SauerstoffAktiv zapewnia szybkie zaopatrzenie bez strat w rybach. Dzięki SauerstoffAktiv Państwa ryby przetrwają w zdrowiu zimną porę roku.


Aplikowanie
    PSauerstoffAktiv powinno się rozprowadzić równomiernie nad całą powierzchnią stawu, wsypując go do zbiornika wodnego, nie rozpuszczawszy go uprzednio w wodzie!

• Nie należy wcześniej zarabiać produktu

• W przypadku stosowania filtry i pozostałe urządzenia mogą pozostać włączone.

• Nie należy wsypywać SauerstoffAktiv do instalacji filtra!

• Naruszoną torebkę należy natychmiast zużyć. Produktu nie można przedawkować.

• Powinno się unikać bezpośredniego kontaktu proszku z roślinami przy wsypywaniu, ponieważ może dojść do przebarwień liści.

• Ryby i inni mieszkańcy stawu mogą podczas zastosowania pozostać w wodzie.


Ograniczenie działania
    SauerstoffAktiv nie może być stosowany w przypadku wartości pH powyżej 9°! W takim przypadku powinni Państwo obniżyć wartość pH wody przed zastosowaniem SauerstoffAktiv stosując pH-Minus lub TeichFit® z laboratorium Söll


Składnik aktywny
    Carbonadd i aktywny tlen


Pompa napowietrzająca PondoAir 200 (firmy PONTEC)

• Pompa do napowietrzania wody w oczku
• W zestawie 1 lub 2 węże o dł. 10 m
• 2 kamienie wylotowe z zaworem zwrotnym
• 1 lub 2 wymienialne membrany Pamiętaj! Urządzenie

Napięcie: 220-240 V / 50 Hz / 5 W

Długość kabla: 1,5 m

Wydajność: 180 l/h Qmax

 


PondoPolar (firmy PONTEC)

 

• Chroni oczko wodne przed całkowitym zamarznięciem
• Może być obciążony piaskiem
• Wykonane z polistyrenu, dwuczęściowe
• Wymiana gazów poprzez szczelinę wentylacyjną

Średnica: 32 cm